Rudā lapsa (Vulpes vulpes)
Īsa vizītkarte
Svars:
tēviņi – līdz 8 kg, mātītes – līdz 4-6,5 kg
Garums: 60-85 cm (tēviņi lielāki par mātītēm); aste - apmēram 40 cm
Dzimumbrieduma iestāšanās: ~ 10 mēnešu vecumā
Riesta laiks: februāris - marts
Grūtniecības ilgums: 49-55 dienas
Pēcnācēju skaits: 3-12 (parasti 4-6), dzimst maijā-jūnijā
Dzīves ilgums: 10-12 gadi, vidēji 5-8 gadi
Dabiskie ienaidnieki: vilki, retāk lūši
Sugas statuss Latvijā: Visbiežāk izplatītākā plēsēju suga Latvijā. Sastopama vienmērīgi visā valsts teritorijā. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gada datiem Latvijā mīt ap 27 700 lapsu.
Kur dzīvo? No visām 12 pasaulē mītošajām kūmiņu sugām, rudā lapsa ir tas dzīvnieks, kurš spējīgs izdzīvot teju jebkur – mežos, pļavās, kalnainos apgabalos, tuksnešainās vietās, ledājos un pat pilsētās. Rudās lapsas var piemēroties dzīvei visdažādākajās vidēs un apgabalos.

Kā dzīvo? Lapsas ir nometnieces, kas dzīvo gan monogāmos pāros, gan ģimenēs (viens tēviņš + divas līdz piecas mātītes vai mātīte kopā ar citām mātītēm – palīdzēm, kuras pašas nevairojas), gan atsevišķi pa vienai. Katrai lapsai ir sava teritorija, kurā tā izmanto vairākas alas. Ja kādam atņemamu vai brīvu alu nav, nākas rakt pašai. Nereti blakus lapsas alai redzams apmēram divus metrus garš, noapaļots zemes izsviedums, kas radies mītnes saimniecei veicot pavasara ģenerāltīrīšanu. Pie kūmiņa mājām šad un tad var atrast vecus kaulus un neapēstas barības paliekas.

Rudās lapsas oficiāli darbojas galvenokārt nakts un krēslas stundās, taču, ja jūtas droši, kurkst vēders vai vienkārši ir garlaicīgi, vērojamas arī dienā. Lapsas izceļas ar pozitīvo lomu sīko grauzēju izplatības ierobežošanā, kalpojot par vides sanitāriem.

Ko ēd? Uzturā lieto pat līdz 300 dažādu dzīvnieku sugu, kas galvenokārt tomēr ir peļveidīgie grauzēji, uz zemes perējošie putni un to olas, zaķi, mājputni, dažādi kukaiņi un citi bezmugurkaulnieki, abinieki, rāpuļi un augu barība. Nereti mēdz mest kāru aci arī uz stirnu mazuļiem, nepieskatītām kaķu (un suņu) barības bļodiņām.

Vai zināji?

Lapsu kuplā un garā aste kalpo kā stūre un palīdz noturēt līdzsvaru skrienot, peldot vai strauji mainot virzienu.

Lapsām ir izcila dzirde – peles pīkstēšanu tās var sadzirdēt pat no 140 metru liela attāluma!

Vajadzības gadījumā lapsas spēj uzskriet zemu koku zaros.

Lapsas var izdot daudz dažādu skaņu, tajā skaitā arī riet kā suns.

Ļoti uzņēmīgas pret kašķi un trakumsērgu – var veicināt šo slimību un parazītu izplatību.

Lapsas esot spējīgas sajust un redzēt Zemes magnētisko lauku.

Rudajai lapsai ir 45 pasugas.

Lapsām ir vairākas līdzības ar kaķiem, piemēram, daļēji ievelkami nagi un vertikālas acu zīlītes (salīdzinot ar citiem suņu dzimtas dzīvniekiem).

Lapsas daudzās kultūrās simbolizē konkrētas īpašības: viltību, gudrību, ātru domāšanu, piemērošanās spēju un izveicību. Ķīnā ir ticējums, ka, ja cilvēks redz lapsu, tā ir zīme no mirušajiem gariem. Arī ķelti uzskatīja, ka lapsas ir gidi garu pasaulē. Japānā lapsa ir viens no lietus gariem, rīsu dieva Inari sūtne, kas sargā cilvēku no ļauna. Ziemeļamerikas indiāņiem lapsa ir gudrs un cēls ziņu nesējs, bet līdzenumu indiāņi uzskata lapsu par izjokotāju.

Latviešu folklorā lapsas ir gan gudras, gan viltīgas, taču arī pašlabuma meklētājas un citu izjokotājas.


Līgatnes dabas takās šobrīd mīt viens lapsu puisis - Lapsis.

Lapsis
Dzimis 2011. gada pavasarī LDT. Dzimšanas diena precīzi nav zināma.
LDT kopš 2011. gada pavasara

Līdzsvarots, draudzīgs un vienmēr gatavs atrādīties apmeklētājiem. Vienmēr gatavs „uzpasēt” savu rajonu un barības porciju no nevēlamiem viesiem – piemēram, kraukļiem. Lapsis savā mūžā pabijis arī laulātā drauga un ģimenes galvas lomā. Jāteic, ka viņš izrādījās īsts paraugvīrietis un paraugvīrs arī daudziem divkājainajiem, turklāt bija izcils tēvs!


 .