Lūsis (Lynx linx)
Īsa vizītkarte
Svars:
10-18 (30) kg
Garums: 71-130 cm; skaustā: 60-75 cm (tēviņi lielāki par mātītēm)
Dzimumbrieduma iestāšanās: tēviņiem ~ 3 gadu vecumā | mātītēm 2 gadu vecumā
Riesta laiks: februāris - marts, nereti arī vēl aprīļa sākums
Grūtniecības ilgums: 2-2,5 mēneši (67-74 dienas)
Pēcnācēju skaits: 2-3 (5), dzimst maijā
Dzīves ilgums: 11-17 gadi
Dabiskie ienaidnieki: vilki
Sugas statuss Latvijā: Īpaši aizsargājama un ierobežoti izmantojama suga. Sastopams galvenokārt Ziemeļvidzemē un Ziemeļkurzemē. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes 2017. gada datiem Latvijas teritorijā uzturas ap 1500 lūšu
Kur dzīvo? Lūsis ir tipisks mežu iemītnieks. Viņam patiks vecāki skuju un jauktu koku meži, klusākos un tumšākos, ar vējlauzēm un kritalām bagātos apgabalos, kur ir samērā biezs pamežs un paauga vai kuri robežojas ar aizaugušiem izcirtumiem, degušām teritorijām vai purviem. Lūši dzīves vietu izvēlas arī pēc dzeramā ūdens tuvuma.

Kā dzīvo? Ļoti uzmanīgi dzīvnieki, kurus savvaļā ne katram izdosies ieraudzīt. Lūši pārsvarā ir vientuļnieki, izņemot vairošanās periodu, kad veido ģimenes (visbiežāk mammas ar mazuļiem). Šie lielie savvaļas kaķi ir monogāmi - viens tēviņš pārsvarā savu uzmanību velta vienai mātītei. Lūši mīl savu teritoriju regulāri iezīmēt un rūpīgi apsargāt. Ja mājās „dabas ledusskapis” ir tukšs, klejo apkārt ēdamā meklējumos. Lūši ir aktīvi krēslas un nakts stundās, bet pa dienu atpūšas.

Ko ēd? Gluži tāpat kā visparastākajam mājas kaķim, arī lūsim garšo gaļa. Piemēram, stirnas, zaķi, lapsas, vistveidīgie putni, sīko plēsēju sugas, vāveres, peļveidīgie grauzēji, bebri. Reti, bet ēd arī kritušus dzīvniekus. Ja ziemā sniega sega ir tik bieza, ka neko mazāku maltītei atrast nevar, lūši mēdz uzbrukt aļņu un staltbriežu teļiem, kā arī meža cūku sivēniem.

Vai zināji? Lūši, tāpat kā visi kaķi, murrā – tikai daudz skaļāk un zemākā balsī.

Lūšu dekoratīvie ausu pušķīši patiesībā ir domāti labākai medījuma sadzirdēšanai un tā atrašanās vietas noteikšanai.

Lūšu apaļās, mīkstās un platās pēdas ziemā kalpo kā labs atbalsta punkts un ļauj viegli pārvietoties pa dziļu sniegu.

Lūšu redze ir tik asa, ka tie savu upuri spēj saskatīt pat no 75 metru attāluma!

Vajadzības gadījumā lūši labi peld.

Viduslaikos lūša vārds bieži minēts kopā ar Velnu. Daudzu tautu mītos (grieķu, skandināvu, ziemeļamerikāņu) cildināta lūšu asā redze un tam piedēvētas spējas redzēt visam cauri un atklāt citiem apslēptu patiesību.

Lūsim debesīs ir pašam savs zvaigznājs.

Latīņu lūša vārds “lynx” cēlies no grieķu vārda “λύγξ”, kas nozīmē “gaisma, spilgtums” – atsaucoties uz lūša gaismu atstarojošām, luminiscences acīm.

Mīti un patiesība Lūši nekad nevienam neuzbrūk un nemedī no koka! Lūsis tāds pats kaķis vien ir -  vai tad jūs kādreiz esiet redzējuši savu runci pelei lecam virsū no koka?


Līgatnes dabas takās mitinās pieci lūši.

Leonora
Dzimšanas diena – 17.05.2003. Rīgas Zooloģiskā dārza filiālē “Cīruļi”
LDT kopš 08.03.2004.

Ģimenes galvenā vadone un barvede, kura ar patiku izrīko savas trīs meitas un vīru. Visdrošākā no visiem – nereti apmeklētājiem redzama tuvu klāt pie žoga. Medīgākais lūsis barā – regulāri ķer un atbrīvo voljēru no nelūgtiem viesiem (putniem, caunām un citiem maziem kustoņiem).

Incis Villijs
Dzimšanas diena – 14.05.2007. Igaunijā
LDT kopš 14.05.2008.

Piemīt īstens ziemeļnieka vēsums, nosvērtība, atturība un pašapzinīgums. Incim ļoti patīk ēst un gulēt!

Favorīte
Dzimšanas diena – 22.05.2010.
LDT kopš 22.05.2010.

Īsta mātes (Leonoras) meita – pati nešpetnākā no māsiņām. Ļoti runātīga – biežāk kā citas dzirdama murrājam, ņurdam, šņācam un ņaudam. Patīk spēlēt paslēpes, izsekot un pielavīties dzīvnieku kopējiem. Favorīte, ir arī visraibākā no visiem lūšiem.

Filozofe
Dzimšanas diena – 22.05.2010.
LDT kopš 22.05.2010.

Īsta sava tēva (Inča) meita – visatturīgākā un piesardzīgākā no visām trim māsām. Viņa arī visbiežāk uzturas tēta tuvumā. Filozofei nav tik plankumaina kažoka kā pārējiem ģimenes locekļiem. Viņa uz pasauli noraugās it kā no kaut kādiem saviem augstumiem, filozofiskā mierā – gluži kā Līgatnes dabas taku lūšu Buda!

Mazule
Dzimšanas diena – 22.05.2010.
LDT kopš 22.05.2010.

Otra drošākā lūsene ģimenē. Tāpat kā mamma Leonora, visbiežāk redzama apmeklētājiem. Pēc izskata/sejas vēl joprojām atgādina kaut ko no maza lūšu bērna. .