Meža sesks (Mustela putorius)
Īsa vizītkarte
Svars:
tēviņi – 1 līdz 1,5 kg (tēviņi lielāki par mātītēm) | mātītes – 0,6 līdz 0,8 kg
Garums: tēviņi – 35-46 cm | mātītes – 29-40 cm;
Dzimumbrieduma iestāšanās: 6 mēnešu vecumā
Riesta laiks: marts - maijs
Grūtniecības ilgums: ~ 42 dienas
Pēcnācēju skaits: 2-12; visbiežāk 4-6. Parasti dzimst no aprīļa beigām līdz maija beigām.
Dzīves ilgums: 6-7 gadi (nebrīvē līdz 10 gadiem)
Dabiskie ienaidnieki: lapsa, jenotsuns, suņi, lielie plēsējputni.
Sugas statuss Latvijā: Sastopams visā Latvijas teritorijā. Šobrīd Latvijas teritorijā dzīvo ap 15 500 meža sesku.
Kur dzīvo? Seski, galvenokārt apdzīvo mežmalas un aizaugušus izcirtumus; parasti nelielu ūdenstilpju vai purvu tuvumā. Ziemā mēdz pārvietoties tuvāk apdzīvotām vietām, kas skaidrojams ar to, ka mazie dzīvnieki dodas barības meklējumos.

Kā dzīvo? Aktīvs visu gadu; galvenokārt diennakts tumšajā laikā un krēslas periodā. Veikli rāpjas kokos un māk peldēt, taču lielākoties laiku pavada uz zemes. Nometnieks – savu teritoriju sesks iezīmē ar eļļainu, slikti smakojošu šķidrumu, kas palīdz atbaidīt ienaidniekus. Vasarā dzīvo ģimenēs, ziemā pa vienam. Vairošanās midzeni iekārto pašu raktā vai citu dzīvnieku pamestā alā. Mazuļi pirmo dzīves mēnesi pavada alā, kas izklāta ar sūnām un zāli; pusotra mēneša vecumā tie sāk mācīties medīt un ēst pieaugušu sesku barību. Jau 3-4 mēnešu vecumā tie ir gatavi sākt patstāvīgu dzīvi.

Ko ēd? Tipisks gaļēdājs; spēj uzbrukt mājas putniem. Galvenokārt pārtek no peļveidīgajiem grauzējiem, abiniekiem; retāk – ar putniem un to olām, kā arī rāpuļiem. Dažreiz barību (visbiežāk vardes) uzkrāj slēptuvēs. Ja pārtikas ir maz, vai nav pieejama sesks ēdīs arī kukaiņus un maitu. Gremošanas sistēma nav piemērota augu valsts pārtikas pārstrādei.

Vai zināji?

  • Seski pieder pie sermuļu jeb caunu dzimtas un ir tuvi radinieki ūdriem, tiņiem (āmrijām), caunām, sermuļiem, āpšiem, ūdelēm un zebiekstēm.
  • Seski savus mazuļus audzina ģimenēs – abi vecāki piedalās mazuļu audzināšanā.
  • Seski tiek izmantoti trušu medībās, lai tos varētu ātrāk izvilināt no to alām.
  • Seskiem ir īpaši dziedzeri, kas izdala kodīgas smakas sekrētu. Šī reakcija notiek, kad sesks jūtas apdraudēts.
  • Seskiem ir diezgan likta redze – tie medībām izmanto savu lielisko dzirdi.
  • Gada laikā seskiem parasti ir viens metiens, taču, ja māte mazuļus zaudē, pastāv iespēja, ka šajā sezonā laidīs pasaulē mazuļus vēlreiz.
Meža sesks vārdā Īvis
Īvis (saukts arī par Ediju)
Dzimšanas dati: 02.05.2019.                                                                    Dzimšanas vieta - Auces novads, Īles pagasts, klubs “Seskumīlis”
LDT kopš: 12.08.2019.

Ļoti patīk  spēlēties un aktīvi darboties pa voljeru. Zinātkārs – vienmēr pirmais izmēģinās visu jauno. Pusdienas veikli iestiepj tunelī noglabāšanai vēlākam laikam un dodas pēc papildporcijas.