Kur dzīvo? Baltie zaķi ir tipiski meža iemītnieki, kuri retumis sastopami arī atklātu vai daļēji atklātu ainavu biotopos. Priekšroka tiek dota saliktiem, jaukta tipa mežiem, kas robežojas ar aizaugušiem izcirtumiem, deguma vietām, laucēm, pļavām, purviem vai ūdenstilpēm.
Kā dzīvo? Baltie zaķi ir uzmanīgi un piesardzīgi nometnieki, savrupnieki, kuriem pārsvarā patīk apdzīvot vienu noteiktu teritoriju. Aktīvi galvenokārt naktīs un krēslas stundās. Taču, kad pienāk kāzu laiks, zaķi kļūst pamanāmi arī dienas laikā - kā ne kā, jāsteidz dibināt ģimeni! Par to gan rūpējās tikai garaušu mammas - un arī vien uz aptuveni mēnesi, līdz jaunie zaķēni kļūst patstāvīgi un ir gatavi lēkt paši savās gaitās.
Zaķi nereti cieš no dažādām slimībām, nelabvēlīgiem laika apstākļiem, lauksaimniecības tehnikas un cilvēku lietotās lauksaimniecības kultūru ķimizācijas.
Ko ēd? Tāpat kā pelēkie zaķi, arī baltie garauši ir tipiski augēdāji ar ļoti plašu ēdienkarti. To sastāda galvenokārt dažādu augu zaļās daļas, lapas, zāle, sēklas, augļi, sīkkrūmi, krūmu un koku miza, atvases un zari, lauksaimniecības kultūras un cita zaļbarība. Baltie zaķi, salīdzinot ar pelēkajiem, daudz vairāk uzturā lieto tieši kokaugu barību.
Vai zināji?
Mīti un patiesība
Baltie zaķi nav pelēkie zaķi ziemas kažokā!!! Tā ir atsevišķa suga.
Baltie zaķi ir nedaudz mazāki un druknāki par pelēkajiem zaķiem, ar īsākām ausīm, kājām un asti, turklāt bez raksturīgā melnā plankuma astes augšpusē kā tas ir pelēkajiem garaušiem. Vasarā pelēkais zaķis izskatās gaišāks un pelēcīgāks, kamēr baltie zaķi ir brūnākā krāsu tonī. Ziemā pelēkā zaķa kažoka krāsa nav balta. Pelēkais zaķis pārvietojas ar garākiem lēcieniem, pakaļkājas izsviežot tālāk uz priekšu par priekškājām nekā to dara baltais zaķis.
Īpašs zaķis Līgatnes dabas taku garaušu saimē, jo ir vienīgais baltais zaķis pelēču bariņā. Jancis ir krietni vien uzkrītošāks par pārējiem zaķiem un izceļas ar savām koši baltajām ausīm, vēderu un kājām. Pēc dabas ir nedaudz tramīgs un uzmanīgs. Taču tas nekādi neattur garausi doties mieloties ar visu Līgatnes dabas taku zaķu kārumu - svaigi plūktām pieneņlapām un citiem našķiem.