Mājas sesks (Mustela putorius)
Īsa vizītkarte
Svars:
tēviņi – 0,5-1,7 kg | mātītes – 0,4-0,9 kg
Garums: tēviņi – 29-46 cm; aste10-19 cm | mātītes – 20-39 cm; aste – 7-14 cm
Dzimumbrieduma iestāšanās: pirmā dzīves gada beigās, 11-12 mēnešu vecumā
Riesta laiks: marts-maijs
Grūtniecības ilgums: ~ 1,5 mēneši (42 dienas)
Pēcnācēju skaits: 3-7 (maksimums 12), dzimst maijā-jūnijā
Dzīves ilgums: vidēji 8-10 gadi, nebrīvē līdz pat 12 gadiem
Dabiskie ienaidnieki: suņi, kaķi, lapsas, jenotsuņi, lielie pūčveidīgie un plēsīgie putni
Sugas statuss Latvijā: Plaši izplatīta un ļoti bieži sastopama suga visā valsts teritorijā. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā mīt ap 14 000 sesku.
Citi fakti

Kur dzīvo? Seski savas mājvietas var mainīt atkarībā no gada laika un pieejamās barības (vai ienaidnieku) daudzuma apkārtnē. Visbiežāk šo mazo plēsēju var sastapt nelielos meža nogabalos, zemienēs, mežmalās, birztalās, upju ielejās, mitrājos, aizaugušu izcirtumu zonās un ziemās arī cilvēku mītņu tuvumā.

Kā dzīvo? Pārsvarā seski vada samērā vientuļu nometnieka dzīvi. Tikai vasarās veidojas ģimenes no mātēm un to mazuļiem. Neuzticīgais tēviņš, kurš riesta laikā savu uzmanību izdāļājis vairākām pretējā dzimuma pārstāvēm, par savām daudzajām atvasēm nerūpējās. Seski dabā atbild par sīko grauzēju nesavairošanos pārāk lielos apjomos.

Ko ēd? Sesks ir plēsējs, kura pusdienu šķīvī ietilpst abinieki, peļveidīgie grauzēji, putni un to olas, zivis un dažādi bezmugurkaulnieki.

Vai zināji? Briesmu brīžos seski no anālajiem dziedzeriem izdala asu, nepatīkami smakojošu sekrētu.

Samērā labi peld un spēj rāpties kokos.

Vairošanās laikā sesku tēviņš sagrābj mātīti, iekožas tai kaklā un spēcīgi purina - tas nodrošinot labāku apaugļošanos...

Meža sesks ir fretkas jeb mājas seska priekštecis, pieradināts sesks. Savvaļā var veidot hibrīdus ar citām sesku pasugām, kā arī ūdelēm

Līgatnes dabas takās šobrīd mitinās viens mājas sesks jeb fretka

Esmeralda
Dzimšanas gads un diena precīzi nav zināma.
LDT kopš 17.10.2012.

Esmeralda – dāmīte gados – Līgatnes dabas takās nonāca pēc tam, kad cilvēki viņu, kā nederīgu un pārāk smakojošu mājdzīvnieku, bija pametuši mežā. Esmeralda ir rotaļīga – viņai patīk spēlēties. Vienmēr meklē sabiedrību un jaunus kontaktus. Iemīļojusi vākt un krāt dažādas mantas un ēdienu savā migā.


 .